Ahogy a vevők egyre tartósabb és környezetkímélőbb termékeket igényelnek, a gyártóknak úgy kell egyre észszerűbben és zöldebben termelniük, valamint követniük és dokumentálniuk környezetvédelemmel kapcsolatos kezdeményezéseiket.
Az ENSZ úgy határozza meg a fenntartható gyártást, mint a gyártás fejlesztésének olyan módját, amely anélkül elégíti ki a jelen igényeit, hogy kompromisszumot kötne a jövő generációinak azon lehetőségeit illetően, hogy szintén kielégítsék saját igényeiket.
Hogyan befolyásolja mindez a jelen gyártóiparát?
Az olyan zöld gyártási törekvések, mint a víz- és energiafogyasztás visszafogása, a hulladék minimalizálása, a károsanyag kibocsátás csökkentése, amelyek korábban elsősorban a gyártók felelősségtudatán múltak, ma már követelmények, és a környezetbarát eljárások gyártási folyamatokban való alkalmazásának előnyei egyre nyilvánvalóbbak. Ugyanis az ilyen eljárások alkalmazása nem csak a költségek csökkentését és a hatékonyság növelését teszi lehetővé, de a cég jó hírnevét is ápolja, mint felelős vállalat. A cégek mára felismerték, hogy egyre zöldebbé válásukkal vehetik ki részüket a körkörös gazdaságból.
A Coca-Cola például ambiciózus célokat tűzött ki a gazdaságosabb ivóvíz felhasználás, a klímavédelem és a fenntartható csomagolás területén. Célkitűzésük szerint 2020-ra a palackok és dobozok 75 százalékát fogják újrahasznosítani. A terv megvalósítása jól halad, becslések szerint már elérték a 61 százalékos újrahasznosítási arányt.
A BMW-t 2016-ban a világ legfenntarthatóbb vállalatának értékelték. Az Európában újonnan értékesített járművei széndioxid-kibocsátását 20 százalékkal csökkentette 1995 és 2015 között.
Miként képesek ebben az új világban a vállalatok megfelelni a fenntarthatósággal kapcsolatos átláthatóság követelményeinek?
Az elmúlt évtizedben a kormányzat és az ügyfelek környezetvédelmi megfelelősséggel, nyomonkövethetőséggel és irányítással kapcsolatos nyomása teherként nehezedve a vállalatokra, és megteremtette az igényt olyan szoftvermegoldások iránt, amelyek képesek kezelni a jelenlegi és a jövőbeli környezetvédelmi követelményeket.
Hogyan követhető a gyártó tevékenység környezeti lábnyoma?
Az IFS egyik ügyfelénél, a Saabnál a mindennapi tevékenység részeként foglalkoznak korlátozások hatálya alá eső és szigorú jogszabályok által szabályozott termékek és alkatrészek gyártásával. A környezetvédelmi megfelelőséget támogató szoftverük vállalatirányítási rendszerbe való integrálásával a Saab egyetlen platform segítségével nyert stratégiai, taktikai és operatív szintű áttekintést működéséről. A Saab ezáltal uralja a szabályozásoknak való megfelelést, és könnyedén képes frissíteni megoldását a jövőbeli jogszabályok követelményei alapján.
Hogyan fest a zöld gyártás jövője?
Bármerre is haladjon a világ, a fenntarthatóságra való törekvés marad. A dolgok internete (IoT) és a mesterséges intelligencia (MI, AI) alkalmazásának terjedése lehetővé teszi, hogy minden újonnan beszerzett gyártóeszköz kapcsolódjon az Internetre, növelve a termelékenységet, csökkentve a teljes költséget, egyre kisebb környezeti lábnyomot hagyva. Bárki, aki ellenáll az új technológiáknak előbb-utóbb lemarad.