Mesterséges intelligencia (AI), dolgok internete (IoT), kiterjesztett valóság (AR). Ezek azok a technológiák, amelyekre az IFS által támogatott iparágak vállalatai manapság koncentrálnak, mert ezek segítségével alakíthatják át üzletmenetüket. Ezek a két- és hárombetűs rövidítések jutnak eszünkbe akkor is, ha a digitális átalakulás kifejezést meghalljuk.
Az AI, IoT és AR napjaink slágertémái, de vajon tudunk említeni ezekhez hasonló diszruptív technológiákat, amelyek már a vállalatok jelentős részénél működnek? És vajon bizonyítani is tudjuk, hogy diszruptívak? Nos, az IFS egyik kutatása szerint igen!
Változó üzleti modell a gyártás területén
A gyártási módok, mint a készletre gyártás és a rendelésre gyártás a gyártó tevékenység DNS-ének tekinthetők. Ez a DNS azonban az elmúlt években figyelemre méltó fejlődésen ment keresztül.
Az IFS hivatkozott kutatása szerint a gyártók manapság sokkal inkább rendelésre gyártanak és fejlesztenek, semmint készletre.
A készletre gyártás (Make to stock, MTS) üzleti modellt hagyományosan a hosszú átfutási idővel és/vagy jól előrejelezhető kereslettel jellemezhető termékek gyártásánál alkalmazták. Ezzel ellentétben történetileg a rendelésre gyártás (make to order, MTO) és rendelésre fejlesztés vagy egyedi gyártó (engineer to order, ETO) üzleti modelleket a rövid átfutási idővel és/vagy kiszámíthatatlan kereslettel jellemezhető termékek gyártásával hozták összefüggésbe, mint amilyenek például a beruházási javak.
Az IFS kutatása azonban rámutat, hogy a rendelésalapú üzleti modellek olyan iparágakba is beszivárogtak, mint az élelmiszer- és italgyártás, ahol a gyártók 43 százaléka (2018-ban) úgy nyilatkozott, hogy igenis fejlesztenek termékeket vevői rendelésre, valószínűleg, mint bérgyártók. Még meglepőbb, hogy az élelmiszer- és italgyártók 80 százaléka állította, hogy rendelésre gyárt. Ez igen kifinomult ellátási lánc és agilis gyártási gyakorlatot feltételez, amely zökkenőmentesen képes reagálni a kereslet változására.
Megállapíthatjuk, hogy sok hagyományos MTS gyártó számára a készletre gyártás üzleti modell hamar versenyhátránnyá válik. A gyorsan változó fogyasztói ízlés miatt nehézkessé válik az igények előrejelzése, ami megnöveli annak a valószínűségét, hogy a ma felhalmozott készlet holnap már feleslegessé válik. A gyártó tevékenységgel szorosabban igazodva a konkrét igényekhez optimalizálható a készletszint és csökkenthetők a költségek.
A változást támogató technológia
Mi volt az a technológia, ami lehetővé tette a vállalatok számára, hogy viszonylag rövid idő alatt ilyen drasztikus változást vigyenek véghez üzleti modelljükben a készletszint-optimalizálás és költségcsökkentés szükségességében megmutatkozó gazdasági nyomás közepette? A válasz nyilvánvaló: az integrált vállalatirányítási rendszer (ERP). Az anyagszükséglettervező (MRP) szoftvereket követő ERP-rendszerek évtizedek óta széles körben hozzáférhetők. Az utóbbi nyolc-tíz évet különösen az jellemezte, hogy a vállalatok frissítették, kiterjesztették korábbi rendszereiket és megszabadultak a szigetrendszereiktől. Egy egységes rendszer támogatásával való standardizálás már önmagában növeli a vállalat reagálóképességét és a rendelésalapú üzleti modellek kezelésére való alkalmasságát. Kizárólag az ERP-rendszerek képesek hatékony ígérhető mennyiség számítást lehetővé tevő átláthatóságot, valamint az MTO üzleti modellhez szükséges valós idejű kontrollt biztosítani. A fejlettebb ERP-k képesek az ügyfélkapcsolat-menedzsmenttől (CRM) a fejlesztésen, beszerzésen át egészen a gyártásig tartó integrált munkafolyamatot magában foglaló ETO üzleti modell kezelésére. Ez által a vállalatok nemcsak az ügyfelek, hanem a beszerzés és a gyártás felé is közölni tudják a specifikáció változásait, elkerülve, hogy elavult változatok alapján történjen munkavégzés. A rendelésalapú üzleti modellek agilisabb működést követelnek meg, amelyet egy 21. századi ERP-rendszerrel lehet megalapozni.
A vállalatok profitálhatnak a mobiltechnológia alkalmazásából is az ERP-rendszerekkel összefüggésben. Ez kulcsfontosságú az MTS felől az MTO és ETO irányába való elmozdulás szempontjából, ugyanis felgyorsítja a jóváhagyási ciklusokat és az egyéb üzletileg kritikus kommunikációt. Ha az egyes területek vezetői kikerülnek a körforgásból, amint felállnak az asztaluktól, az csúszásokat okoz, így az aznapi gyártások és szállítások lehetetlenné válnak. Például mi történik, ha az egyik ügyfél kedvezményt szeretne, vagy a beszerzésnek jóváhagyásra van szüksége egy magasabb áron megrendelt tételhez, hogy ki tudjon elégíteni egy vevői rendelést? Egy olyan egyszerű megoldás, amely értesítéseket küld a jóváhagyásra jogosult felhasználóknak egy rendkívüli eseményről, és lehetővé teszi a mobileszközökön való jóváhagyást, máris megvalósíthatóbbá teszi a rendelésalapú üzleti modelleket.