Az IFS 2015-ben kezdte el komolyabban tanulmányozni az igényvezérelt MRP-t (DDMRP: Demand Driven Material Requirement Planning, igényvezérelt anyagszükséglet tervezés), amely végül az IFS Applications 10 egyik legnagyobb befektetést jelentő fejlesztési területe lett.
Maga az MRP természetesen nem új fogalom, viszont a termékéletciklusok rövidülnek, a termékek egyre egyedibbé válnak, és a vevők igényei rövidebb átfutási időt követelve egyre növekednek. Az igényvezérelt MRP egy válasz az imént felsorolt változásokra, amely többek között 40 százalékos készletszint és 80 százalékos átfutási idő csökkentést tesz lehetővé.
Az IFS Applications 10 megfelel a Demand Driven Institute (Igényvezérelt Intézet) követelményeinek. Nézzük, hogy mit is jelent ez!
Az MRP rövid története
Amikor az 1960-as években az MRP berobbant a köztudatba, a vevők még hajlandók voltak hosszú időt várni egy termékre, de ez az idő lerövidült az 1970-es évekre, amihez a gyártástervezésnek is alkalmazkodnia kellett, ekkor vált gyakorlattá a termelési vezérterv készítés. Az előrejelzések bizonyos értelemben mindig pontatlanok voltak, de az biztos, hogy annál pontatlanabbak, minél messzebbre tekintettek előre. Aztán ezeket a problémákat is megoldottuk. Jellemző volt még az ostorhatás, amikor is az igény kis mértékű változása egyre jobban felerősítve jelentkezett az ellátási lánc vége felé. Az MRP által küldött üzenetek is folyamatosan változtak. Létezik egy természetes változékonyság, amivel valójában az MRP soha nem tudott mit kezdeni. Az MRP által készített tervek csak abban az esetben megvalósíthatók és valósághűek, ha a kapcsolódó ellátási láncban minden pontosan a tervek szerint történik. Bizonyos értelemben ezért ez egy igen törékeny rendszer.
Az igényvezérelt MRP puffereket képez
Az igényvezérelt MRP kulcsa a függetlenítés és pufferképzés. Lényege a függetlenítési pontokhoz tartozó pufferek használatában rejlik. Ezek a pufferek olyan készletszintek, amelyek stabil rendelkezésre állást biztosítanak a vevők számára. Ugyanakkor lehetővé teszik a rendelések aggregálását is kiegyensúlyozottabb igényeket továbbítva az ellátási láncban. Hasonló szerepük van, mint a hullámtörőknek a kikötőkben.
A védelem nélküli átfutási idő egy újfajta átfutási idő az igényvezérelt MRP esetében. Az átfutási idő a leghosszabb összegzett idő a gyártási láncban. Ez erősen elméleti megközelítés, mert nem számol az alkatrészek elérhetőségével. Ha puffert képzünk bizonyos alkatrészekből olyan módon, hogy azok mindig elérhetők legyenek, akkor a védelem nélküli átfutási idő a pufferelt alkatrészek beépítésétől a termék befejezésééig eltelt idő. Tehát minél közelebb képzünk puffereket a gyártási folyamat végéhez, a védelem nélküli átfutási idő annál rövidebb lesz. Amennyiben ez az esetünkben versenyelőnynek számít, el is érkeztünk a lényeghez: alátervezhetünk a versenytársainknak.
A stratégiai készletpufferek jelentik a megoldás pilléreit. Ezek soha nem apadhatnak nullára. A pufferek függetlenítik az MRP-t az igény-kínálat állapotoktól, ehelyett a készletszintjeik alapján kerülnek feltöltésre.
Az igényvezérelt MRP lépései
- Stratégiai készletpozíciók azonosítása (Mely alkatrészeket szükséges pufferelnünk?)
- Puffer profilok és szintek meghatározása
- A fentiek dinamikus finomhangolása
- Igényvezérelt tervezés
- Átlátható és együttműködő végrehajtás (a nyitott beszerzési rendelések kezelése)
A pufferek színkóddal rendelkeznek az MRP-ben. A zöld szín azt jelenti, hogy minden rendben, a sárga azt, hogy a puffert fel kell tölteni, a piros pedig azt, hogy probléma van kialakulóban. Az átlagos napi felhasználás fontos szerepet játszik a pufferszintek meghatározásában.
A rendszer támogatja a szükséges pufferméretek előrejelzését is. Ebben az esetben a cél inkább a körülbelül jó, mint a biztosan rossz becslés. Ennek érdekében minden egyes cikkre vonatkozóan kiszámításra kerül a nettó készletforgalom a rendelkezésre álló mennyiségek és a nyitott beszerzési rendelésállomány, valamint az alacsonyabb minősítéssel rendelkező igényeket figyelembe véve. Amennyiben a nettó készletforgalom egyenlege a zöld zóna alsó határa alá csökken, rendelések keletkeznek a zöld zóna felső határáig való feltöltés érdekében.
Az IFS anyagszükséglettervező (MRP) egyik képernyője segítségével gyorsan, színkódok alapján áttekinthető, hogy melyik cikkel kapcsolatban van teendőnk, és mennyire sürgősen kell beavatkozni. A beavatkozást a nyitott beszerzési rendelésállomány pufferállapotoknak megfelelő kezelése jelenti. Egy hasznos állapotfelmérő képernyő is rendelkezésre áll, amely áttekintést nyújt a cikkek állapotáról. A kék szín túlkészletet jelent, de a figyelmünket mindig a fekete és piros színekre kell fordítanunk a rendszerben.
Kezdetben bonyolultnak tűnhet a DDMRP, de miután a pufferek beállításra kerültek, bizonyára több időnk marad majd a kávészünetre.