Az építőipar hagyományosan lassan mozdul, ha az új technológiák alkalmazásáról vagy az üzleti folyamatok megváltoztatásáról van szó. Számos tényező alapján állíthatjuk azonban, hogy ezen a hozzáálláson változtatni kell, és azok a vállalatok, amelyek nem haladnak a korral, valószínűleg nem fognak túlélni.
Szintén hiba lenne azt feltételezni, hogy a hagyományos nagy fővállalkozók lesznek a túlélők, mert bőven van pénzük a vállalat átalakítására. Elég, ha csak megnézzük a Carillion végzetes összeomlását Nagy-Britanniában, amely jó példa arra, hogy egy vezető építőipari cég miként képes nagyon gyors ütemben hanyatlásnak indulni.
Lehet azon vitatkozni, hogy ha minél nagyobb egy cég, akkor annál valószínűbb-e, hogy hanyatlásnak fog indulni, mert bürokratikus, kevésbé agilis, és lassan képes változni. Azonban valószínűsíthető, hogy a folyamat nem áll meg, ezért érdemes foglalkozni azzal, hogy miként lehet elkerülni a következő végzetes összeomlást. Mik azok a trendek, tényezők, amelyekkel érdemes számolnia egy vállalatnak, ha nyerő pozícióba kíván kerülni a jövőben?
Vízválasztó iparági trendek és változások
A gyártás építőiparba való integrációja, valamint a digitális átalakulás az eszközök életciklus-menedzsmentje terén olyan gyorsuló ütemű trendek, amelyek vízválasztóként működnek majd az iparágban alkalmazott struktúrákon és folyamatokon keresztül. Ezért e trendek figyelmen kívül hagyása rendkívül veszélyes.
Amikor a gyártás építőiparba való integrációjáról beszélünk, akkor tulajdonképpen arra a folyamatra gondolunk, ami a modulok, építőelemek egy üzemben való legyártását, munkaterületre való kiszállítását, és ott történő telepítését foglalja magában. A digitális tervezőeszközöket, például az épületinformációs menedzsment rendszereket (BIM) integráljuk a folyamatba, így a munkaterületre kiszállított modulokon nem szükséges módosítani, és a szerződéseken sem kell változtatni, vagy csak minimális mértékben.
A BIM viszonylag lassan terjed az iparágban, viszont a gyártás építőiparba való integrációja ki fogja kényszeríteni a BIM sokkal gyorsabb ütemű bevezetését. Innentől kezdve a BIM alkalmazása nem választás kérdése, ha egy vállalat nyertes pozícióra törekszik a jövőben.
A munkaerőhiány szintén hajtóereje a változásoknak az iparágban, hiszen egyszerűen nem áll rendelkezésre elegendő munkaerő az építőipari projektek kivitelezéséhez. A gyártás építőiparba való integrációja az egyik olyan stratégia, amely segíthet csökkenteni az óriási kapacitáshiányt.
A gyártás integrációjának hatásai az építőiparban
Az építőiparba integrált gyártás elterjedésével olyan cégek fognak belépni a piacra, amelyek korábban nem voltak aktívak az építőiparban. Megnyílik továbbá a piac a külföldi versenytársak előtt is.
A munkaterületek egyre inkább a végszerelés színterévé válnak. Azok az üzleti folyamatok és szakértelem, amely a projektek előbbiekben vázolt modell alapján való sikeres megvalósításához szükségesek, merőben eltérnek attól, amely a legtöbb hagyományos fővállalkozónál rendelkezésre áll.
Amennyiben egy vállalatnak az a célja, hogy vezető legyen az új modell szerinti építőipari projektek megvalósításában, valószínűsíthető, hogy a cégnek változnia szükséges, és az alább felsorolt területeket professzionálisan, integráltan kell menedzselnie.
Íme néhány szempont, amelyek segítségével minden vállalat eldöntheti, hogy hol tart a világklasszis szervezetekhez képest:
Fejlesztés/tervezés-központúság
- BIM tervezőeszköz szakértelem
- BIM integrációja az üzleti folyamatokba és rendszerekbe
Gyártás
- Gyártási szakértelem
- Projektalapú rendelésre fejlesztés gyártási modell menedzselésének képessége
Logisztika és szállítás
- Professzionálisan menedzselt ellátási lánc és raktári folyamatok
Munkaterület menedzselése
- Hagyományos építési munkaterület menedzsment szakértelem
- Munkaerő-menedzsment
- Munkaegészség és munkabiztonság
- Minőség (nemmegfelelőség jelentés, problémák, auditok stb.)
- Alvállalkozók menedzselése
- Területbérlés
Projektmenedzsment -és irányítás
- Professzionális projektütemezés, -tervezés a projekt minden fázisában
- A projektterv a projekt minden folyamatába integrált: fejlesztés, beszerzés, gyártás, szállítás, kivitelezés, telepítés, üzembe helyezés és átadás
- A projektterv vezérel minden üzleti folyamatot
- Integrált projektköltségvetés és költségellenőrzés
- Hagyományos építőipar-központú értékesítés támogatása
Eszköz és létesítmény menedzsment
- Átadás utáni szolgáltatások nyújtása
- Megelőző és prediktív karbantartás
- Integrált IoT eszközadatokkal
- Rugalmas, teljes életciklust átívelő kereskedelmi szerződéses szolgáltatások nyújtásának képessége (például eredményre szerződés)
- Szolgáltatási szinteknek megfelelő teljesítés menedzselése
Pénzügyi irányítás
- Egységes, pontos, aktuális számok a projektek teljesítményére vonatkozóan (haszon, kockázat, minőség, teljesítés a tervhez képest, eltérések stb.)
- Projekt pénzügyi kontroll a pénzügyi rendszerrel integráltan (egységes számok)
Kisebb mértékű függés az MS Exceltől
- Felhagyás a vállalat kézzel összeállított Excel táblák alapján való menedzsmentjével
Felkészült a jövőre?
Összefoglalva az érintett vállalatoknak stratégiát kell alkotniuk a gyártás építőipari integrációjából származó lehetséges haszon maximalizálása érdekében. A legtöbb vállalat esetében ez változásokat fog gerjeszteni szinte minden területen: a szaktudásban, a kultúrában, a folyamatokban és az üzleti megoldásokban.